Gdzie i na jakiej wysokości lustro w łazience?
Współcześnie wnętrza łazienek to nie tylko miejsce do niezbędnej porannej czy wieczornej toalety. Często stają się przestronnym i wygodnym zakątkiem, gdzie zażywamy kąpieli i relaksujemy się w domowym spa. Montując lustro łazienkowe, należy umieścić je w strefie mycia. Na jakiej wysokości lustro nad umywalką będzie najwygodniejsze? Najlepiej, jeśli będzie ono zawieszone symetrycznie nad umywalką i ponad linią baterii. Przeglądając się w lustrze, twój wzrok powinien znajdować się na ¾ wysokości lustra. Jeśli masz dużą przestrzeń w łazience i możesz sobie pozwolić na wybór większego lustra, będziesz miał ułatwione zadanie i problem, na jakiej wysokości lustro, rozwiąże się sam. Coraz częściej w łazience montowane są dwie umywalki, więc jeśli zdecydujesz się na jedno lustro, musi ono być naprawdę duże. Jeżeli wybierzesz dwa lustra, pamiętaj, aby zachować proporcje, i aby każde z nich było zawieszone na jednakowej wysokości.
Jak obliczyć optymalną wysokość montażu lustra?
Jeśli mieszkasz sam, łatwo urządzisz mieszkanie i dobierzesz wysokość montażu. Zasada jest prosta – powieś lustro w łazience na wysokości swojego wzroku. Zazwyczaj oznacza to, że środek lustra będzie znajdował się mniej więcej 170 cm nad ziemią. Urządzanie łazienki tylko dla jednej osoby pozwala też osobom bardzo wysokim lub niskim na dostosowanie do własnych potrzeb nie tylko wysokości, na której zamontują lustro, ale i wysokości samej umywalki, półki pod umywalkę czy też innych elementów wyposażenia łazienki. Trudniej jest, jeśli domowników jest kilku, a każdy ma inne potrzeby podczas korzystania z łazienki.
Uniwersalne zasady – wieszanie lustra w łazience

- Najbardziej uniwersalna i zoptymalizowana wysokość dla dorosłych domowników to 170 cm od podłoża, co oznacza, że na tej wysokości powinien być środek lustra.
- Jeśli z łazienki będą korzystali domownicy o różnym wzroście, duże lustro łatwo zawiesić tak, by każdemu było wygodnie. Dolna krawędź lustra powinna znajdować się na wysokości minimum 120 cm od podłogi, natomiast górna około 200 cm od podłogi. Dotyczy to oczywiście luster o standardowych wymiarach. Lustro łazienkowe powinno zostać dopasowane do średniego wzrostu wszystkich osób z niego korzystających i powieszone tak, aby każdy mógł bez problemu widzieć w nim swoje odbicie.
- Pamiętaj, że mocowanie około 20 cm nad umywalką pozwoli utrzymać lustro w czystości, gdyż ograniczy to zachlapanie. Jeśli zaś umywalka ma niecodzienny kształt, mocno wygięty kran, zawieś lustro około 10 cm nad najwyższym punktem umywalki – w tym wypadku kranu.
- Osoby starsze dla wygody mogą umieścić lustro z szafką, lustro jest wtedy dalej od ściany i nie trzeba się dodatkowo pochylać.
Małe lustro – większy problem?
Wieszanie dużych luster nie sprawia zbyt wielu problemów. Jeśli tylko będzie umieszczone symetrycznie nad umywalką i na wysokości wzroku – to da doskonałą widoczność twarzy i części sylwetki. Nieco trudniej jest zawiesić mniejsze lustra, tak aby korzystanie z niego pozwoliło na wygodne wykonanie zabiegów higienicznych, golenia czy makijażu. Pole widzenia przy małych lustrach jest bowiem niewielkie i żeby się wygodnie przejrzeć, niskie osoby będą musiały stawać na palcach, zaś wysokie schylać się do lustra. W przypadku małego lustra zasada, że środek będzie na wysokości 170 cm, również się sprawdzi. Dzieciom lub bardzo niskim osobom pomoże w takim przypadku dodatkowy plastikowy schodek czy też podest.
Lustro tuż nad umywalką – wady i zalety
Jak powszechnie wiadomo, zawieszenie lustra to niezawodny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Jeśli masz więc niewielką łazienką, zaplanuj jak największą powierzchnię lustra, które będzie zaczynało się tuż nad umywalką, za baterią. Ogromna tafla lustra nie tylko powiększy przestrzeń, przez co łazienka wyda się dużo większa. Lustro zamontowane tuż nad umywalką, za baterią, najlepiej takie, które będzie sięgało aż do sufitu, zapewni maksymalny komfort użytkowania wszystkim domownikom, zarówno wysokim, jak i niskim. Takie rozwiązanie nie jest niestety idealne ani pozbawione wad. Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że na lustro będzie często chlapać woda i mogą powstawać nieestetyczne zacieki, które, jeśli będą czyszczone nieregularnie, mogą być trudne do usunięcia, ze względu na osadzający się kamień. Aby uniknąć dodatkowej pracy podczas sprzątania, wybieraj dobre preparaty, które nie u