SPIS TREŚCI
Lustro fazowane a szlifowane – różnice
Lustro szlifowane czy fazowane – jak zdecydować?
Lustro szlifowane a fazowane – bezpieczeństwo
Które lustro wybrać?
W SKRÓCIE
Lustra szlifowane mają gładkie krawędzie prostopadłe do tafli, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Lustra fazowane mają krawędzie ścięte pod kątem, tworząc ozdobną fazę, która lepiej odbija światło i wygląda bardziej dekoracyjnie.
Zastosowanie – Lustra fazowane są bardziej dekoracyjne, idealne do salonów czy korytarzy, gdzie pełnią funkcję ozdobną. Lustra szlifowane pasują do minimalistycznych wnętrz, takich jak łazienki, gdzie liczy się spójność z glazurą lub innymi elementami wystroju.
Oba typy luster są bezpieczne dzięki gładkim krawędziom i oferują taką samą jakość odbicia. Wybór zależy głównie od stylu aranżacji oraz sposobu montażu: lustra fazowane lepiej sprawdzają się jako zawieszane, a szlifowane do montażu bezpośrednio na ścianie.
Lustro fazowane a szlifowane – różnice
Na czym polega różnica pomiędzy lustrem szlifowanym a lustrem fazowanym? W praktyce oba typy luster różnią się krawędziami, ponieważ są one obrabiane w inny sposób. Wskazanie różnicy pomiędzy tymi typami luster wymaga zatem wyjaśnienia tego, na czym polegają poszczególne sposoby ich obróbki, czyli szlifowanie i fazowanie. Ich efekt końcowy przedstawia poniższy rysunek.

Szlifowanie lustra (szkła) polega na maszynowym wygładzeniu jego krawędzi powstałych na skutek cięcia tafli. W efekcie brzegi zostają wygładzone, a wszelkie mikro nierówności usunięte, dzięki czemu krawędź lustra staje się nie tylko gładka i błyszcząca, ale przede wszystkim bezpieczna. Jest to podstawowa i najbardziej popularna metoda obróbki krawędzi luster, które w jej efekcie zostają zeszlifowane pod kątem prostym w stosunku do powierzchni tafli.
Inny efekt pozwala uzyskać fazowanie lustra (szkła), ponieważ następuje wówczas załamanie szklanej powierzchni, dzięki czemu na krawędzi powstaje ozdobna faza. Jest ona efektem ścięcia krawędzi lustra pod odpowiednim kątem, którego wielkość uzależniona jest od grubości tafli. W praktyce szerokość fazy może wynieść od 10 do 35 mm, i może być ona tym większa, im grubsze będzie lustro. Fazowanie uznawane jest za bardziej dekoracyjną formę obróbki szkła w porównaniu do tradycyjnego szlifowania. Istotne jest także to, że wykonana może zostać również faza krzywoliniowa, która powstaje na lustrach o okrągłych, owalnych lub nieregularnych kształtach. Fazowanie wymaga w ich przypadku użycia specjalnych maszyn, a posiadając je w naszej firmie, możemy specjalizować się w obróbce luster o różnych kształtach.


Lustro szlifowane czy fazowane – jak zdecydować?
Zrozumienie różnicy pomiędzy szlifowaniem i fazowaniem luster niewątpliwie pomaga w podjęciu decyzji zakupowej. Dokonując wyboru, warto jednak wziąć pod uwagę również inne kwestie, a mianowicie sposób montażu lustra czy styl aranżacji danego wnętrza. Ze względu na to, jak wygląda lustro fazowane a szlifowane, te pierwsze wykorzystywane są jako elementy dekoracyjne, które skutecznie przyciągają uwagę dzięki efektownemu odbijaniu się światła w załamaniu tafli. Są również znacznie lżejsze oraz subtelniejsze w odbiorze, co powoduje, że doskonale sprawdzą się nie tylko w łazience czy na korytarzu, ale również w pokoju dziennym. W zależności od potrzeb można je zarówno przykleić do ściany, jak i na niej powiesić.
Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie wybór lustra szlifowanego? Otóż tego typu modele wykorzystywane są zazwyczaj w minimalistycznych aranżacjach. Mogą się zatem sprawdzić we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim lub industrialnym. Poza tym wybór lustra szlifowanego jest zalecany wtedy, gdy ma ono zostać przyklejone do ściany i zlicowane z płytkami czy panelami szklanymi. Rozwiązanie to stosuje się zazwyczaj w łazienkach i umożliwia ono uzyskanie spójnej aranżacji z glazurą.
Lustro szlifowane a fazowane – bezpieczeństwo
Lustro szlifowane a fazowane w praktyce różni się jedynie sposobem obróbki krawędzi, ponieważ w obu przypadkach wykorzystywana jest ta sama tafla. Gwarantuje to taką samą, wysoką jakość odbicia. Czy wybór konkretnego typu lustra wpływa na bezpieczeństwo? Otóż warto mieć świadomość tego, że nie, ponieważ zarówno szlifowanie, jak i fazowanie luster, to metody obróbki, które pozwalają uzyskać idealnie gładkie krawędzie. W efekcie gwarantuje to nie tylko bezpieczne korzystanie z luster, ale również ułatwia utrzymanie ich w czystości.
Które lustro wybrać?
Zastanawiając się nad tym, czy lepszym wyborem będzie lustro szlifowane czy fazowane warto pamiętać o tym, że różnią się one sposobem obróbki krawędzi. W związku z tym decyzja zakupowa powinna uwzględniać zarówno względy estetyczne, jak i sposób oraz miejsce montażu lustra. W przypadku zabudowy łazienkowej lepszym wyborem będzie zatem lustro szlifowane do kąta prostego, a chcąc powiesić lustro na ścianie, warto wybrać model fazowany, który jest bardziej dekoracyjny. W tym drugim przypadku można zdecydować nie tylko o rozmiarze i kształcie lustra, ale również szerokości fazy, która jest uzależniona od grubości tafli.