Lustra, z których korzystamy w łazience, muszą być bezpieczne, bo nie trudno o ich przypadkowe zachlapanie czy nagły wzrost wilgotności w pomieszczeniu po ciepłej kąpieli czy prysznicu. Dlatego też stopień ochrony IP jest tak ważny, ponieważ informuje on, do jakiego poziomu dany produkt, w tym przypadku lustro z oświetleniem, jest chroniony przed wpływem zewnętrznych czynników.
Jak jednak czytać te oznaczenia i co one oznaczają? Jakie lustra najlepiej zamontować w łazience? Odpowiedzi na te, i na inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.
SPIS TREŚCI:
Jak rozumieć i rozróżniać klasy wodoszczelności IP?
WDlaczego klasa szczelności IP jest istotna przy wyborze luster do łazienek?
WPodsumowanie: szczelność IP w lustrach łazienkowych
W SKRÓCIE:
Łazienka to miejsce, w którym panuje zwiększona wilgotność, na szczęście lustra o odpowiedniej klasie IP będą odporne na działanie pary wodnej i zachlapania.
Odpowiednia ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, jak woda czy pył, znacznie wydłuża żywotność lustra z oświetleniem i sprawia, że może być ono bezpiecznie użytkowane.
Jak rozumieć i rozróżniać klasy wodoszczelności IP?
Normy szczelności dla luster są określane liczbowo za pomocą dwóch cyfr. Pierwsza z nich odnosi się do ochrony przed ciałami stałymi (w skali od 0 do 6), z kolei druga do ochrony przed wodą (w skali od 0 do 8). Na przykład, oznaczenie IP67 oznacza, że urządzenie jest całkowicie chronione przed pyłem (6 - najwyższa ochronna) i może być zanurzone w wodzie na krótki czas (7) lub poddane działaniu wilgoci. Łatwo więc zauważyć, że im wyższe oznaczenie, tym lepsza ochrona.
Orientacyjnie poziom ochrony przed wilgocią/wodą można ująć w poniższe ramy:
0 – brak ochrony,
1-2 – ochrona przed kroplami wody,
3 – ochrona przed spryskiwaniem wodą,
4 – ochrona przed chlapaniem wody ze wszystkich stron,
5 – ochrona przed strumieniami wody,
6 – ochrona przed silnymi strumieniami wody,
7 – ochrona przed tymczasowym zanurzeniem w wodzie,
8 – ochrona przed stałym zanurzeniem w wodzie.
Dla luster łazienkowych zalecane są klasy IP44 lub wyższe. Zapewniają one ochronę przed chlapaniem wody, co jest wystarczające w typowych warunkach łazienkowych (np. przy umieszczaniu lustra za umywalką).
Dlaczego klasa szczelności IP jest istotna przy wyborze luster do łazienek?
Łazienka to miejsce, w którym panuje wysoka wilgotność, a lustro z oświetleniem o odpowiedniej klasie IP powinno być odporne na działanie pary wodnej i wody. Co istotne, to nie tylko kwestia bezproblemowego działania, ale również bezpieczeństwa Twojego i innych użytkowników korzystających z lustra.
W miejscach, gdzie woda i elektryczność są w bliskim sąsiedztwie, jak w przypadku lustra z oświetleniem w łazience, właściwa klasa IP zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. A przecież nie sposób zapobiec wilgoci w łazience, a dodatkowo dochodzi kwestia chociażby czyszczenia luster.
Co równie ważne, odpowiednia ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, jak pył i woda, znacząco wydłuża żywotność lustra oraz zachowuje jego funkcjonalność i estetyczny wygląd na długi czas, dzięki czemu masz gwarancję, że wybrany model posłuży Ci przez lata.

Podsumowanie: szczelność IP w lustrach łazienkowych
IP – klasa szczelności – odnosi się w lustrach do ich systemów oświetleniowych i wszelkich elektronicznych komponentów, które mogą być zintegrowane z danym produktem. Lustra z odpowiednio wysoką klasą IP są bezpieczniejsze w użyciu. Chronią przed ryzykiem zwarcia lub uszkodzenia elektrycznego w wyniku kontaktu z wodą, o które nie jest trudno w takim środowisku.
Standardowo w łazienkach zaleca się montaż luster o klasie IP44, ale w przypadku luster umieszczonych blisko źródła wody, jak prysznice, warto rozważyć wyższą klasę IP, np. IP55, która oferuje jeszcze lepszą ochronę przed strumieniami wody.
Dobór właściwej klasy IP przekłada się na długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie lustra, zapewniając jednocześnie spokój ducha co do jego bezpiecznego użytkowania przez długie lata.