Spis treści:
Czyszczenie lustra to nie to samo co czyszczenie szyby
Czym myć lustra, aby nie uszkodzić warstwy srebra?
Urządzenia elektryczne, czyli czym myć lustro w XXI wieku?
Skrót:
Luster nie czyści się tak samo jak szyb, ponieważ mają warstwę srebra, która może ulec uszkodzeniu.
Do pielęgnacji lustra używaj ciepłej, czystej wody lub dedykowanych, nieagresywnych środków do mycia szkła i luster.
Jak myć bez smug? Sprawdzonym sposobem jest użycie dwóch ścierek z mikrofibry i przetarcie nimi tafli na mokro, a następnie na sucho.
Czyszczenie lustra to nie to samo co czyszczenie szyby
Wiele osób używa tych samych środków i sposobów mycia zarówno do luster, jak i do szyb. Mimo tego, że producenci preparatów często podają informację, że można używać preparatu na obu powierzchniach, warto pamiętać o tym, że lustro to nie tafla szkła odporna na większość substancji chemicznych. Lustro ma dodatkowo warstwę srebra nanoszoną od tyłu, dzięki której można się w nim wygodnie przejrzeć. Lustra są zabezpieczane podlewem chroniącym przed szkodliwym działaniem wilgoci i czynnikami chemicznymi, jednak nawet oszlifowana krawędź odsłania dostęp do warstwy srebra. Mycie lustra powinno być przeprowadzone z użyciem odpowiednich środków myjących, by nie doszło do jego korozji.
Czym myć lustra, aby nie uszkodzić warstwy srebra?
Jak umyć lustro, aby nie uszkodzić srebrnego podkładu? Lustro najlepiej czyścić miękką, chłonną szmatką, która nie rysuje i nie pozostawia włókien na powierzchni szkła. Do usuwania większych zabrudzeń z powodzeniem możemy zastosować nieagresywne, dedykowane środki do mycia szkła i luster. Nie zaleca się polewania lustra lub rozpylania środków czyszczących bezpośrednio na taflę. Na koniec lustro należy starannie wytrzeć suchą ściereczką. Dzięki temu na powierzchni lustra nie pozostaną smugi, ale też zapobiegnie to gromadzeniu się płynu na dolnej krawędzi lustra i powstawaniu korozji podkładu.
Czym umyć lustro bez detergentu? Do codziennej pielęgnacji lustra wystarczy szmatka z mikrofibry i ciepła woda. Taki oręż doskonale poradzi sobie z mniej uciążliwymi zabrudzeniami.
Po drugiej stronie lustra. Lustro od strony tylnej czyścimy jedynie z kurzu, na sucho, przy pomocy miękkiej ściereczki, bez użycia środków czyszczących.

Urządzenia elektryczne, czyli czym myjemy lustra w XXI wieku
Zastanawiasz się nad tym, czym czyścić lustra, jeśli wolałbyś użyć nowoczesnych urządzeń zamiast tradycyjnej szmatki z wodą? Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza przy pielęgnacji luster o dużych powierzchniach, będzie myjka elektryczna do okien, którą wykorzystasz także np. do mycia kafelków. Przy takim sposobie mycia pamiętaj o dokładnym wytarciu lustra, zwłaszcza jego krawędzi, suchą ściereczką, żeby nie pozostała na nim woda, która mogłaby doprowadzić do korozji podkładu.
Szukasz lustra do łazienki, które będzie efektowne, ale i łatwe w czyszczeniu? Sprawdź modele z oświetleniem LED o minimalistycznej konstrukcji. Będą wymarzonym wyposażeniem dla każdego, kto nie lubi poświęcać czasu na żmudne czyszczenie ram i ozdobnych żarówek.

Lustro Fractal z oświetleniem LED 45×80 cm | Lustro Arti 2 z oświetleniem LED 80×60 cm | Lustro Lento z oświetleniem LED 60×60 cm